شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

ابداع روشی جدید برای کنترل رعد و برق

تاریخ درج خبر: 25 آبان ماه سال 1399

یک تیم بین المللی از دانشمندان، لیزری ایجاد کرده اند که می‌تواند رعد و برق را کنترل کند، مسیر حرکت آن را تغییر و آن را به نقطه مورد نظر هدایت کند.

بررسی‌های جدید دانشمندان بین المللی نشان از آن دارند که استفاده از یک فناوری جدید می‌تواند به ما امکان کنترل محل برخورد صاعقه به زمین را داده و از این طریق، خطر آتش سوزی‌های فاجعه بار را کاهش دهد. این مسئله آن جا اهمیت پیدا می‌کند که متوجه شویم بسیاری از آتش سوزی‌های ویرانگر در کشور‌های مختلفی نظیر استرالیا در اثر برخورد رعد و برق ایجاد می‌شوند.

این تیم بین المللی از محققان با همکاری دانشگاه ملی استرالیا (ANU) و UNSW، موفق به توسعه پیشگامانه فناوری پرتو لیزری خاصی شده اند هستند که توانایی کنترل مسیر و جهت صاعقه را دارد. تیم فوق از پرتوی لیزری استفاده کرده است که شبیه همان روند صاعقه عمل می‌کند و امکان تخلیه‌های الکتریکی را به سمت اهداف خاص دارد.

آن‌ها می‌افزایند: «این کشف کاربرد‌های مهمی در کاهش خطر آتش سوزی دارد، زیرا پرتو لیزری فوق می‌تواند در فواصل طولانی هدایت شود و امکان کنترل دقیق تخلیه رعد و برق را فراهم کند. درواقع ما چیزی شبیه به یک نخ نامرئی یا یک قلم داریم که می‌توانیم با آن نور بنویسیم و تخلیه الکتریکی را به اندازه عرض یک دهم موی انسان کنترل کنیم».

این دانشمندان همچنین اظهار داشته اند: این کشف همچنین دارای پتانسیل خوبی برای کنترل مقیاس خرد تخلیه الکتریکی در پزشکی و کاربرد‌های مربوطه است. برای مثال می‌تواند به عنوان یک تیغ جراحی کارا برای از بین بردن بافت سرطانی سخت به روش‌های غیر تهاجمی به کار گرفته شود.

منبع: اسپوتنیک

بالا