شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

گسترده‌ترین برنامه تعمیرات توزیع برق کشور آغاز شد

تاریخ درج خبر: 1 آذر ماه سال 1399

امروز، دور اول گسترده‌ترین برنامه تعمیرات و بازسازی شبکه‌های فرسوده توزیع برق کشور، که برای نخستین بار در کشور برنامه ریزی شده است، آغاز شد.

محمدحسن متولی زاده خاطرنشان کرد: شبکه‌های برق ایران همواره در معرض آسیب‌های طبیعی است و این برنامه به منظور حفظ پایداری شبکه‌های برق، تعمیرات سراسری را پیش بینی شده است.

متولی زاده ادامه داد: این تعمیرات به صورت پیشگیرانه انجام می‌شود و هدف از آن برقدار کردن شبکه و برقرسانی مطمئن به مشترکان در کوتاه‌ترین زمان ممکن به هنگام بروز مشکلات و بحران‌های طبیعی است.

مدیرعامل توانیر یاداور شد: در دور نخست تعمیرات، ۱۳۰۰ کیلومتر شبکه، اصلاح و بازسازی خواهد شد.

به گفته متولی زاده، این برنامه تا دو روز ادامه خواهد یافت و در این مدت گروه‌های عملیاتی، علاوه بر سنجش آمادگی خود، نقاط آسیب دیده شبکه را تعمیر و اصلاح خواهند کرد.

اولویت در تعمیرات، اصلاح کانون‌های خطر باشد

برپایه این گزارش، در آیین آغاز به کار تعمیرات شبکه‌های فرسوده توزیع برق کشور، معاون هماهنگی توزیع توانیر با تاکید بر اینکه این تعمیرات پیشگیرانه برای حفظ پایداری شبکه برق بسیار با اهمیت است، گفت: در این دور از تعمیرات باید به گونه‌ای عمل شود که کانون‌های خطر و مناطق آسیب پذیر شبکه، اصلاح و بازسازی شود.

مدیرکل نظارت برتوزیع توانیر تبدیل شبکه‌های سیم مسی به کابل خود نگه دار، رفع اتصالات سست، بهسازی وضعیت درب پست ها، تابلوها، شالتر‌ها ودریچه پایه‌های فلزی را از جمله محور‌های این مانور سراسری عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: ترمیم و بازسازی ارتینگ شبکه، اصلاح و نوسازی جعبه انشعاب و کابل سرویس انشعاب، به سازی روشنایی معابر و رفع خاموشی و متعادل سازی بار ترانسفورماتور‌های توزیع از دیگر محور‌های این مانور است.

صادقی با بیان این که براساس برنامه ریزی صورت گرفته فاز‌های بعدی تعمیرات و بازسازی شبکه‌های توزیع برق کشور در پنجشنبه و جمعه آخر ماه‌های پیش رو ادامه خواهد یافت، در خصوص اهمیت اجرای این برنامه گفت: انجام این کار با توجه به در پیش بودن زمستان و احتمال بروز بحران‌های طبیعی مانند بارش باران، برف، سیل و... بسیار با اهمیت است و می‌تواند باعث افزایش پایداری شبکه از طریق مقاوم سازی، کاهش مدت زمان رفع مشکلات و به مدار آمدن مجدد شبکه در زمان وقوع بحران شود.

بالا