شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

مهندس کریمی: نیروگاه منتظر قائم از سال 94 مازوت مصرف نمی کند

تاریخ درج خبر: 15 دي ماه سال 1399

مهندس عباس کریمی مدیرعامل نیروگاه منتظر قائم درباره وضعیت سوخت نیروگاه گفت: در سال های دور استفاده از مازوت در نیروگاه های تولید برق امری مرسوم بود ولی با همکاری و همراهی شرکت گاز استان البرز در تامین گاز مورد نیاز، از خرداد 94 حتی برای یک لحظه از مازوت برای تولید برق در نیروگاه منتظر قائم استفاده نشده است.

وی گفت: نیروگاه منتظر قائم به عنوان یکی از بزرگترین نیروگاه‌های تأمین‌کننده برق مصرفی کشور رعایت سلامت افراد جامعه را به عنوان استراتژی خلل ناپذیر در دستور کار دارد.

وی با اشاره به اینکه بازدید از نیروگاه منتظرقائم به صورت دوره ای در دستور کار نمایندگان سازمان محیط زیست، فرمانداری و سایر نهادهای ذیصلاح قرار دارد، گفت: تمامی شیرهای مخازن مازوت نیروگاه از سال94 پلمپ شده است.

مهندس کریمی تاکید کرد، هر چند تامین برق کشور در اولویت قرار دارد، ولی نیروگاه منتظر قائم که به تنهایی حدود ۲۰ درصد برق مورد نیاز استان‌های تهران و البرز و 3 درصد برق کشور را تامین می کند به هیچ وجه برای ایفای وظیفه خود در تامین برق، سلامت جامعه را به خطر نمی اندازد.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در این نیروگاه در حفظ محيط زيست گفت: علاوه بر استفاده از گاز برای تولید برق، به منظور رعایت الگوهای زیست محیطی، تصفيه‌خانه پساب صنعتی و بهداشتی نيروگاه در سه فاز احداث شده، ضمن اینکه احداث و نگه‌داری فضاي سبز 13 هكتاری در سايت نيروگاه، پايش مستمر گازهای خروجی از دودكش واحدهای بخار و گازی، پايش مستمر شرايط خاك سايت مجموعه با هدف اطمينان از عدم آلايندگی و .... از دیگر اقدامات صورت گرفته در این بخش است.

به گفته مهندس کریمی نیروگاه منتظر قائم همکاری نزدیکی با سازمان حفاظت محيط زيست و نهادهای مدنی فعال در اين بخش دارد.

لازم به ذکر است برخی از مسئولان این استان نیز در گفت و گو با خبرنگاران ضمن تایید رعایت استانداردهای زیست محیطی در این نیروگاه، استفاده از مازوت در نیروگاه منتظر قائم را رد کرده بودند.

منبع: خوارزمی

بالا