شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

:: پذیرش در فرابورس؛ مهمترین هدف شرکت توسعه برق و انرژی سپهر در شش ماه نخست سال 1401 - 1401/03/28

تاریخ درج خبر: 28 خرداد ماه سال 1401

شرکت سرمایه گذاری خوارزمی از ابتدای تاسیس تاکنون همواره فعالیت خود را بر پایه برنامه محوری و الگوهای پیشبرد اهداف بر اساس برنامه تببین نموده است که توجه به این مهم این شرکت را در زمره شرکت های برتر در بازار سرمایه قرار داده است.

این تفکر در سال های اخیر به شرکت های گروه هم تسری یافت و امروز در آستانه بیست و پنجمین سالگرد تاسیس این شرکت، تمامی شرکت های گروه خوارزمی براساس برنامه مدون و دقیق تلاش می کنند تا بهترین دستاورد را برای ذینفعان شرکت از جمله سهامداران محترم به ثبت برسانند.

از جمله شرکت های گروه خوارزمی که توانسته با برنامه ریزی دقیق و اجرای صحیح این برنامه ها در مسیر رشد و توسعه قرار گیرد «شرکت توسعه برق و انرژی سپهر» است.

این شرکت به عنوان مالک نیروگاه برق شهید منتظر قائم که از بزرگترین نیروگاه های کشور با موقعیتی استراتژیک در استان البرز که حدود 4درصد برق کشور، بیش از 20 درصد برق استان­های تهران و البرز و برق متروی تهران را تأمین می­کند به شمار می رود، در طی این سال دستاورد های مهم و تعیین کننده ای برای شرکت سرمایه گذاری خوارزمی داشته است.

در بررسی برنامه شش ماهه نخست شرکت توسعه برق و انرژی سپهر مهمترین موضوع که می توان به آن اشاره کرد زمینه سازی پذیرش این شرکت در بازار فرابورس است که تحقق این هدف، مزایای پرشماری برای این شرکت و ذینفعان آن به همراه خواهد داشت که از آن جمله می توان به امکان تامین مالی از طریق افزایش سرمایه و انتشار اوراق در بازار سرمایه، به روز رسانی ارزش واقعی شرکت، معافیت‌های مالیاتی، تسهیل قابلیت نقدشوندگی، برخورداری از حمایت قانونی، امنیت و شفافیت در سرمایه‌گذاری و.... اشاره کرد.

یکی دیگر از اهداف اصلی شرکت توسعه برق و انرژی سپهر در شش ماهه نخست سال جاری تامین نقدینگی مناسب برای تأمین قطعات یدکی مورد نیاز برای انجام تعمیرات اساسی در سال 1401 نیروگاه منتظر قائم است که برای تأمین حداکثری انرژی الکتریکی و درنتیجه تأمین منافع سهام­داران بسیار مهم و حیاتی است. با گسترش تحریم های ظالمانه غرب و امریکا، تامین قطعات ماشین آلات نیروگاه به سختی انجام می شود، این شرکت در اقدامی کم نظیر اقدام به بازسازی برخی قطعات یدکی تعویضی واحدها در تعمیرات قبل در داخل نیروگاه و بخشی توسط متخصصان خارج از نیروگاه نموده و مانع از خروج ارز از کشور و تحمیل هزینه ­های سنگین شده که برای تحقق این مهم کارگاه ­های تعمیر و بازسازی ولو، تعمیر و بازسازی المنت­های برج خنک کن و... راه اندازی شده است.

همچنین شرکت توسعه برق و انرژی سپهر به عنوان مالک نیروگاه منتظر قائم در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود همواره به حفظ محیط زیست به عنوان یکی از استراتژی های اصلی توجه داشته است که در این راستا و براساس برنامه اعلام شده، سیستم پایش زیست محیطی نیروگاه مورد ارزیابی مجدد قرار گرفته تا زمینه را برای رصد و کنترل میزان آلاینده های احتمالی نیروگاه فراهم کند.

از دیگر برنامه های این شرکت در شش ماهه نخست سال 1401 می توان به حداکثر سازی آمادگی و انرژی نسبت به سال گذشته، کاهش نرخ خروج واحدهای نیروگاه به نحوی که بهترین رکورد در 5 سال گذشته ثبت شده (به نحوی در سال 1400 نرخ خروج اضطراری 11.1 درصد بوده است، با توجه به نرخ خروج اضطراری سال 1399 که معادل 21.8 درصد می­باشد با کاهش حدود 50 درصدی نرخ خروج مواجه می‌باشیم.)پیش‌بینی می‌شود در سال 1401 طبق برنامه ریزی صورت گرفته نرخ خروج واحدها زیر 10درصد باشد که در تاریخ واگذاری نیروگاه به بخش خصوصی بی­ سابقه خواهد بود.

ورود به حوزه کسب و کارهای جدید از جمله مشاوره قیمت ­دهی، نظارت بر سایر نیروگاه ­ها، حضور فعال در قراردادهای دوجانبه و... که از سال 1400 با اخذ پروانه خرده فروشی و همچنین افزایش ظرفیت پروانه بهره­ برداری شرکت مدیریت تولید محقق شده است و در سال 1401 با پیگیری همکاران در حال اجرایی شدن می باشد.

متناسب سازی تعداد نیروی انسانی و نزدیک شدن به استانداردها با استفاده از انتقال تجربه نیروهای قدیمی در سال 1401 در راستای کاهش هزینه­ های پرسنلی نیروگاه، از دیگر برنامه های شرکت توسعه برق انرژی سپهر در نیمه نخست سال 1401 خواهد بود.

بالا