شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

واکنش طرزطلب به انتقاد وزیر نفت از پایین بودن راندمان نیروگاه‌ها

تاریخ درج خبر: 3 اسفند ماه سال 1398

مدیر عامل شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه متوسط راندمان نیروگاه‌های برق در خاورمیانه حدود ۳۳.۴ درصد و در ایران نزدیک ۴۰ درصد است، گفت: راندمان نیروگاه‌های ایران بالاتر از کشور‌هایی همچون ایتالیا، اسپانیا، کانادا و فرانسه است.

به گزارش برق نیوز، محسن طرزطلب در پاسخ به این سئوال که اخیر وزیر نفت نسبت به پایین بودن راندمان و بازدهی نیروگاه‌های برق انتقاد کرده و گفته که دوره فعالیت نیروگاه‌ها با ۳۵ درصد تمام شده گفت: موضوعی که باید به آن تاکید کرد، این است که راندمان نیروگاه‌ها در ایران بالاتر از متوسط راندمان نیروگاه‌های برق در خاورمیانه است.

وی با بیان اینکه متوسط راندمان نیروگاه‌های برق در خاورمیانه حدود ۳۳، ۴ درصد است در حالیکه متوسط راندمان نیروگاه‌ها در ایران نزدیک ۴۰ درصد است، اظهار داشت: متوسط راندمان نیروگاهی در ایران از ۳۸.۵ درصد به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است و این عدد قابل قبولی در بخش نیروگاهی است.

طرزطلب ادامه داد: متوسط راندمان نیروگاهی در دنیا ۳۷ درصد است و این عدد به خوبی نشان می‌دهد که ما از وضعیت خوبی در این بخش برخوردار هستیم، چرا که همین الان متوسط راندمان نیروگاهی ایران بالاتر از کشور‌هایی همچون ایتالیا، اسپانیا، هند، کانادا و فرانسه است.

وی در مورد وضعیت تامین سوخت نیروگاه‌ها نیز گفت: میزان گاز مورد نیاز برای تولید برق حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب است که در فصل‌های سرد به دلیل افزایش مصرف بخش خانگی، بخشی از آن با سوخت دوم جایگزین می‌شود.

به گفته وی، در حال حاضر حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون مترمکعب یا به عبارت دیگر ۶۵ درصد سوخت مصرفی در نیروگاه‌ها را گاز تشکیل می‌دهد. البته سهم گاز از سبد انرژی نیروگاه‌ها از ابتدای سال تا کنون حدود ۸۵ درصد برآورد می‌شود.

مدیر عامل برق حرارتی در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس که پرسید، پس دلیل خاموشی برق در ابتدای هفته جاری چیست، گفت: قطعا کمبود سوخت نیروگاه‌ها دلیل خاموشی بوده است. چرا که در حال حاضر ظرفیت و توان تولید برق در کشور بالا است، اما باز هم تاکید می‌کنم که شرکت ملی گاز تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا در تامین سوخت مشکلی پیش نیاید.

به گفته طرزطلب، اگر مخازن نیروگاه‌های برق تکمیل باشد ۱۵ روز می‌توانند بدون هیچ مشکلی تولید برق داشته باشند.

منبع: برق نیوز

بالا