شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

اردکانیان: ما در همراهی مردم هیچ تردیدی نداریم

تاریخ درج خبر: 7 اسفند ماه سال 1398

به گزارش برق نیوز، رضا اردکانیان وزیر نیرو ، در رابطه با وضعیت آبی، قطعی برق و همچنین شرایط سد‌ها و نیروگاه‌ها عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم آمادگی کامل در رابطه با سیلاب‌های بهاره داشته باشیم تا از این حیث در شرایطی باشیم که نگرانی به وجود نیاید، نیمی از سد‌ها الان تقریبا خالی است.

وزیر نیرو گفت: در خصوص بارش‌ها باید بگویم که تا همین روز‌های اخیر به نسبت سال آبی گذشته در همین مدت با مسئله کاهش مواجه شده ایم. امیدوار هستیم که شرایط بهبود پیدا کند.

اردکانیان افزود: به نسبت بلند مدت تقریبا در وضعیت متعادلی هستیم. اما همه این اطلاعات باید به این منظور باشد که به یک جمع بندی برسیم که مثلا در فصل تابستان آینده شرایط ما از حیث برق چگونه خواهد بود. واقعیت این است که این موضوع تا حد زیادی به شیوه مصرف برمی گردد.

وی ادامه داد: اگر کم کم به سمت گروه «خوش مصرف ها» برویم و اکثریت جامعه مشترکین چه در آب در چه در برق از عادت خوب خوش مصرفی تبعیت کنند حتی در سال‌های خشک هم نمی‌توان نگران بود چرا که به خوبی می‌دانیم شرایط مصرفی ما شرایط متعادلی است. وزیر نیرو تاکید کرد: اگر خدای نکرده بی رویه مصرف کنیم حتی در سال‎های پر آب و به اصطلاح‌تر نگرانی زیادی به وجود می‌آید.

وی بیان داشت: تابستان گذشته مردم عادت خوبی را تجربه کردند و توانستیم سه هزار و ۸۰۰ مگاوات اوج بار تابستان ۹۸ را به نسبت به سال قبل کاهش بدهیم آن هم بدون اینکه خاموشی بدهیم و یا اینکه عرضه انرژی کم شود.

اردکانیان تاکید کرد: حتی به بخش صنعت، انرژی بیشتری دادیم و این قضیه مدیریت شد. به جای اینکه در ساعات اوج بار (که از ظهر شروع می‌شود و تا ساعت چهار و پنج بعدازظهر هم ادامه دارد) همه برای استفاده از انرژی برق فشار بیاورند، تشویق به این شدند که مصارف خود را در بخش صنعت به ساعات دیگر منتقل کنند و حتی از این محل چیزی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی گرفتند.

وزیر نیرو یادآور شد: این مشترکین خوش مصرف باعث شدند اوج بار کاهش پیاده کند و بر اساس قرارداد‌هایی که داشتیم مشمول پاداش شدند.

اردکانیان ادامه داد: حتی در بخش خانگی هم ما امسال این تجربه موفق را داشتیم. همکاران به من گفتند که ۱۰۶ میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی به بخش خانگی داده شده است.

وی یادآور شد: ما از قبل گفته بودیم که الگوی مصرف متعادل ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه است و هرکس کمتر از این مقدار در ماه مصرف کند به میزانی که کمتر مصرف می‌کند معادل وجهش به او پاداش می‌دهیم. حالا این پاداش یا روی قبض ثبت و یا به عنوان اعتبار برای قبض بعدی لحاظ می‌شود یا به طرق دیگر به مرحله اجرایی می‎رسد. تجربه خوبی بود و از حدود ۳۲، ۳۳ میلیون مشترک که در بخش خانگی وجود دارد حدود ۲۴ میلیون الگوی مصرف را رعایت کردند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: این روز‌ها که زمستان نسبتا سردی را پشت سر می‌گذاریم متاسفانه مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری خیلی بالا رفته است. بخشی از آن از این ناشی می‌شود که اطلاع رسانی‌ها آن اندازه‌ای که باید باشد نبوده وگرنه در همراهی مردم ما هیچ تردیدی نداریم.

وی گفت: اگر یک درجه ترموستات در محیط زندگی کاهش پیدا کند و شدت گرما را کم کنیم این اتفاق معادل شش درصد صرفه جویی انرژی می‌شود که عدد خیلی بزرگی است و مردم به راحتی می‌توانند تا حدود ۱۰ درصد انرژی را کاهش بدهند. این باعث می‌شود که ما با اطمینان کامل و بدون هرگونه خاموشی برنامه ریزی شده بتوانیم زمستان سرد را حتی اگر سرما مستمر باشد پشت سر بگذاریم.

بالا