شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

.نیروگاه‌های کشور‌های همسایه توسط متخصصان داخلی تعمیر می‌شود

تاریخ درج خبر: 26 اسفند ماه سال 1398

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران گفت: براساس مذاکره صورت گرفته با برخی از کشور‌های منطقه برای بازسازی و تعمیرات نیروگاه‌ها به زودی شاهد تعمیرات نیروگاه‌های برق این کشور‌ها توسط متخصصان ایرانی خواهیم بود.

به گزارش برق نیوز، «عین الله صالحی» افزود: مذاکراتی با برخی کشور‌های منطقه برای انجام تعمیرات نیروگاه‌های آن‌ها توسط متخصصان داخلی در حال انجام است ودر حال حاضر تعدادی از این قرارداد‌ها نهایی شده است.

وی در باره روند تعمیرات نیروگاه‌های داخلی گفت:در حال حاضر بخش عمده تجهیزات نیروگاه‌ها از جمله توربین‌ها در داخل کشور تولید و بازسازی می‌شوند، در سال ۹۸ افزایش تحریم‌ها و محدودیت ارتباطات بین‌المللی امکان تامین برخی مواد و تجهیزات موردنیاز این حوزه را از خارج کشور دچار مشکل کرده بود؛ از همین رو امسال با تلاش متخصصان داخلی قطعات بسیار مهم و شاخصی در داخل کشور طراحی، بازسازی و با مهندسی معکوس باز تولید شده است.

وی با تاکید بر اینکه در سال ۹۸ تعداد زیادی پره و تجهیزات توربین‌های بخار و گاز تولید و تحویل داده شده است، ادامه داد: در حال حاضر ساخت توربین در انحصار شرکت‌های بسیار محدودی است، ولی با تلاش متخصصان صنعت برق هم اکنون قطعات و تجهیزات سه توربین در شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در حال ساخت است.

مدیرعامل شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران ادامه داد: شفت‌های توربین‌های بخار برای نخستین بار توسط این شرکت باز طراحی و ساخته شده است، در طی سه ماه اخیر حدود ۲۲ روتور توربین بخار، گاز و ژنراتور‌ها بازسازی و ارسال شده است و بخش دیگری از این تجهیزات نیز در مرحله بالانس قرار گرفته است.

صالحی با بیان اینکه در حال حاضر ترانسفورماتور‌های زیادی در حال بازسازی هستند، گفت: هم اکنون در ۱۲ سایت و نیروگاه تعمیرات اساسی به صورت همزمان در حال انجام است؛ در حال حاضر به صورت همزمان، معادل چهار هزار مگاوات توربین در دست تعمیرات است و در تلاشیم تا پیش از شروع پیک تابستان سال آینده، تمامی این واحد‌ها آماده بهره‌برداری شوند.

وی شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران را نخستین مجموعه تخصصی تعمیرات و نگهداری نیروگاه در منطقه برشمرد و افزود: بسیاری از فعالیت‌های فنی و تعمیراتی در این شرکت برای نخستین بار در کشور به انجام رسیده و بومی‌سازی شده است و این مجوعه امروز توان تعمیرات اساسی انواع توربین‌های گازی و بخار و ساخت بسیاری از قطعات و تجهیزات مهم و استراتژیک نیروگاهی را داراست.

بالا