شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

شبکه آزمایشگاه‌های صنعت برق در پژوهشگاه نیرو راه‌اندازی شد

تاریخ درج خبر: 27 اسفند ماه سال 1398

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "داور رضاخانی"، مدیر برنامه­‌ریزی و تایید صلاحیت آزمایشگاه­‌های صنعت برق و انرژی با اعلام این خبر گفت: شبکه آزمایشگاه‌های صنعت برق، پلتفرم به اشتراک­ گذاری دستگاه‌ها و ارایه خدمات آزمایشگاهی و حمایت از توسعه کمی و بهبود کیفی خدمات آزمایشگاهی در کشور خواهد بود که درکنار آن باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاه‌های صنعت برق، برای تسهیل در دریافت خدمات ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه پایه و اساس پیشرفت و دست‌یابی به فناوری‌های جدید، انجام پژوهش‌های کاربردی، منظم و دارای برنامه است که این امر، دسترسی محققان به تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و استاندارد را طلب می‌کند، افزود: در کشور ما با وجود سرمایه‌گذاری زیاد در خرید تجهیزات پیشرفته و ایجاد آزمایشگاه‌های مختلف، همواره، محققان با مشکل دسترسی به سرویس آزمایشگاهی مناسب مواجه بوده‌اند و تقاضا برای خرید تجهیزات جدید همیشه وجود داشته است.

مدیر برنامه­‌ریزی و تایید صلاحیت آزمایشگاه‌­های صنعت برق و انرژی پژوهشگاه نیرو گفت: یکی از راهکارهای اجرایی مدیریت این موضوع، ایجاد شبکه‌ای جامع از توانمندی‌های آزمایشگاه‌های صنعت برق کشور در حوزه فناوری‌های پیشرفته و راهبردی است.

وی ادامه داد: بهبود کیفی و افزایش کمی خدمات آزمایشگاهی در حوزه‌ صنعت برق و انرژی، تسهیل در دسترسی پژوهشگران و صنایع کشور به خدمات آزمایشگاهی، جمع­‌آوری اطلاعات جامع در مورد تعداد و نوع تجهیزات آزمایشگاه‌های صنعت برق در سطح کشور (با هدف نیازسنجی صحیح برای توسعه توان آزمایشگاهی کشور)، ارتقای دانش فنی کارشناسان آزمایشگاه‌ها از طریق آموزش و به اشتراک‌گذاری تجارب، استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی و ارایه خدمات با نتایج قابل اعتماد، کمک به تکمیل توانمندی‌های آزمایشگاهی مراکز عضو در راستای نیازهای کشور، از جمله اهداف شبکه آزمایشگاه‌های صنعت برق است.

مدیر برنامه­‌ریزی و تایید صلاحیت آزمایشگاه‌­های صنعت برق و انرژی یادآور شد: دامنه پوشش این شبکه شامل آزمایشگاه‌های خدماتی، پژوهشی و آموزشی است. این شبکه علاوه ‌بر مراکز آزمایشگاهی زیرمجموعه سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های مختلف، مراکز آزمایشگاهی بخش خصوصی را نیز در بر می‌گیرد. بخش‌های آزمایشگاهی وابسته به انواع مؤسسات تحقیقاتی و آموزش عالی اعم از دانشگاه، پژوهشگاه، مرکز تحقیقاتی و مواردی از این دست، می‌توانند در این شبکه عضو شده و فعالیت کنند. وی تصریح کرد: شبکه آزمایشگاه‌های صنعت برق با هدف هم‌افزایی توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور، با بیش از 250 دستگاه و تجهیزات آزمایشگاهی توسط دفتر برنامه­‌ریزی و تایید صلاحیت آزمایشگاه­‌های صنعت برق و انرژی، مرکز آزمون، بازرسی و استاندارد نیرو(آبانیرو)، به نشانی اینترنتی labsent.abaniroo.ir آغاز به فعالیت نموده و در دسترس علاقه‌مندان است.

بالا