شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

حائری: ۹ واحد بخار امسال به بهره برداری می‌رسد

تاریخ درج خبر: 30 فررودين ماه سال 1399

به‌گزارش برق نیوز، معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: با توجه به قرارداد‌های بیع متقابل که با سرمایه گذاران منعقد شده برنامه داریم در سال‌های آینده تا ۷۵۰۰ مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی را به‌صورت بخش بخار و بدون استفاده از سوخت وارد مدار بیاوریم که صرفه‌جویی حدود ۱۲ میلیارد متر مکعب سالانه را در اختیار قرار خواهد داد.

«همایون حائری» در حاشیه بهره‌برداری از سومین واحد بخار نیروگاه حرارتی پرند در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: با بهره‌برداری از این واحد و در مجموع، اضافه شدن سه واحد بخار به ۶ واحد گازی (با اتصال یک واحد بخار به دو واحد گازی) ۴۶۰ مگاوات توان اضافی در سه واحد بخار نیروگاه بدون مصرف سوخت اضافی تامین شد.

وی افزود: با اضافه شدن هر سه واحد بخار هر کدام به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، در مجموع ۴۸۰ مگاوات به ظرفیت موجود نیروگاه پرند اضافه شد و هم اینک توان ۱۵۰۳ مگاواتی در این نیروگاه قابل دسترسی است.

افزایش توان نیروگاهی کشور به ۸۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات

حائری گفت: با اضافه شدن این میزان به مجموع توان نیروگاه‌های کشور، ظرفیت این بخش به ۸۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید. به گفته وی، اضافه شدن این سه واحد موجب صرفه‌جویی سالانه ۸۵۰ میلیون متر مکعب گاز می‌شود، چرا که به جای مصرف سوخت برای تولید واحد‌های بخار از گاز داغ خروجی توربین‌های گازی استفاده می‌شود.

بهره برداری از ۹ واحد بخار در سال جاری

معاون برق و انرژی وزیر نیرو همچنین گفت: دو واحد بخار نیروگاه پرند پیشتر افتتاح شده بود که امروز سومین واحد با سرمایه‌گذاری حدود ۲۵۳۰ میلیارد تومان افتتاح شد. وی افزود: برنامه داریم برای سال جاری ۹ واحد بخار در واحد‌های توربین‌های گازی وارد مدار کنیم که قطعا صرفه‌جویی قابل توجه سوخت به میزان حدود ۲.۴ میلیارد متر مکعب سالانه خواهد داشت.

بالا