شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

وسایل برقی را برای کاهش هزینه‌ها در چه ساعتی روشن کنیم؟

تاریخ درج خبر: 10 خرداد ماه سال 1399

وسایل برقی را برای کاهش هزینه‌ها در چه ساعتی روشن کنیم؟

به گزارش برق نیوز، ساعت اوج مصرف بحرانی از ۱۳ تا ۱۷ هر روز است. البته در تابستان از یک ساعت بعد از غروب تا ۱۰ شب هم ساعت پرباری به حساب می‌آید. در این ساعات قیمت برق بیشتر است. گران بودن هرچیز در ساعت اوج مصرف، مختص برق هم به تنهایی نیست. بسیاری از خدمات دیگر مثل مترو و طرح ترافیک و ... هم در ساعت اوج گرانتر است.

اما در کنار گران‌تر بودن قیمت برق در ساعت اوج در بسیاری از ساعت‌های دیگر قیمت برق حتی از تعرفه مصوب عادی هم ارزانتر است. این پاداشی است برای افرادی که در زندگی خود همه چیز را با برنامه‌ریزی انجام می‌دهند و با هوشمندی تمام کالا یا خدمتی را نه تنها گرانتر نمی‌خرند بلکه حتی بسیار کمتر از مبلغ واقعی آن نیز پرداخت می‌کنند.

یک مثال ساده را با هم مرور کنیم. ماشین ظرفشویی وسیله‌ای است که در زندگی بسیاری از مردم در سال‌های اخیر وارد شده است. یک راهکار این است که پس از صرف ناهار نیمروز، ظرف‌ها را در ماشین بگذاریم و آن را روشن کنیم. طبیعی است این ساعت از ۱۴ تا ۱۷ خواهد بود که قیمت برق در بالاترین حد ممکن است. اگر فرض کنیم ماشین ظرفشویی یک ساعت روشن باشد با توجه به مصرف آن، حدود ۲ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند که قیمت برق در این ساعت ۲.۵ برابر قیمت عادی است و به صرفه نیست.

اما اگر ظرف‌های کثیف مابقی روز را هم در ماشین ظرفشویی تجمیع کرده و در ساعت ۱۱شب قبل از خواب، ماشین ظرفشویی را روشن کنیم ظرف‌ها با یک چهارم قیمت واقعی برق شسته می‌شود. یعنی با زمان‌بندی ساده نه تنها ۲.۵ برابر قیمت برق را نپرداخته‌ایم، بلکه قیمت برق مصرفی ماشین ظرفشویی را به یک چهارم کاهش دادیم و تکرار این کار طی دوره قبض، عدد قابل توجهی می‌شود که پیشنهادی است که نمی‌شود به سادگی از آن گذشت.

براساس این گزارش، به نظر می‌رسد مادران که در خانه مسوولیت مدیریت خانه را برعهده دارند، می‌توانند چک لیستی از وسایل برقی را که می‌توانند در ساعت کم باری با تعرفه یک چهارم از آن استفاده کنند را تهیه کنند و در محل دید همه اعضاء خانواده برروی یخچال قرار دهند و به مرور همه تلاش کنند استفاده از این دستگاه‌ها را به ساعاتی که شرکت توانیر به عنوان پاداش خوش مصرفی، قیمت را بسیار ارزان کرده و در عمل ۷۵ درصد تخفیف داده است موکول کنند. با این کار به سادگی قیمت برق در اقتصاد خانواده مدیریت می‌شود و همه اعضاء از این مزیت بهره‌مند شود.

اتوکشیدن: با یک برنامه‌ریزی ساده لباس‌ها را آخر شب اتو کنید. اگر فرزند کوچک هم در خانه دارید، دیگر نگران نیستید که به اتوی داغ نزدیک شود. قیمت برق هم که در آن ساعت بسیار ناچیز است و با یک چهارم قیمت واقعی، اتوکشی مقرون به صرفه‌ای خواهید داشت. لباسشویی: مثل ظرفشویی، ماشین لباسشویی هم به احتمال اتوماتیک است. خودش در ساعت ارزانی لباس‌ها را می‌شوید و خاموش می‌شود. قیمت برق در ۱۰شب به بعد تا صبح فردا به نرخ امسال هر کیلووات حدود ۶۰ تومان ناقابل است. از صبح تا ساعت ۱۳ هم قیمت مناسب دارد. پس برنامه‌ریزی کنید لباسشویی را در ساعت ارزانی قیمت برق روشن کنید. روز‌های تعطیل هم مناسب است. دستگاه‌های شارژی: مثل شارژ لب تاپ، چراغ شارژی، جارو شارژی، لامپ شارژی و هر باتری شارژ شونده را در آخر شب قبل از خواب به شارژ بزنید که ارزان شارژ شود و در ساعت اوج مصرف بدون پرداخت هزینه از شارژ انجام شده بهره‌مند شوید.

جارو برقی‌: اگر می‌شود جاروبرقی را هم در آخر شب روشن کنید که قیمت آن ناچیز است. اگر صدای آن در آخر شب دیگران را اذیت می‌کند در ساعات اولیه صبح این کار را انجام دهید. قیمت در صبح، یک چهارم نیست، اما ۲.۵ برابر هم نیست. در صورت امکان برنامه‌ریزی کنید از آب میوه‌گیری، مخلوط کن، سرخ کن، چرخ گوشت و ... در ساعات ارزانی برق، کار بکشید و آنچه که با آن درست کرده‌اید را در زمان مناسب استفاده کنید. در عوض پول زیادی بابت برق مصرفی آن نپرداخته‌اید.

یک بررسی نشان می‌دهد اگر هر شهروند در اتاق خانه یا محل کار، یک چراغ اضافه را خاموش کند، سرجمع آن در کل کشور حدود ۱۰۰۰ مگاوات می‌شود که اندازه یک نیروگاه بزرگ در کشور است. حتی اگر در لوستر چراغ اضافه‌ای دارید که همیشه با زدن کلید، چراغ‌های زیادی روشن می‌شود، چراغ اضافه را از سرپیچ شل کنید. مطمئن باشید با انجام این راهکار‌های ساده، مصرف برق خود را مدیریت می‌کنید و هزینه کمتری برای آن می‌پردازید.

بالا