شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

سردارجلالی : اولین تهدید صنعت برق «تهدید سایبری» است

تاریخ درج خبر: 17 خرداد ماه سال 1399

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تاب آوری در مکتب انقلابی به معنای فرصت سازی از تهدیدات است، گفت: به نظر من امروز تهدید اول صنعت برق، تهدید سایبری است.

به گزارش برق نیوز، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در اختتامیه نخستین کنفرانس مجازی تاب آوری در صنعت برق که به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد به تبیین موضوع «پدافند غیرعامل و ارتقای تاب آوری» پرداخت و گفت: تاب آوری مقوله‌ای است که در سطوح فردی، نهادی، اجتماعی، ملی، منطقه‌ای و جهانی قابل بحث و بررسی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تاب آوری صرفاً در حوزه‌های فنی و تکنیکی خلاصه نمی‌شود، تصریح کرد: تاب آوری دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری دارد و غفلت از هر بعد می‌تواند بعد دیگر و بخشی از قدرت تاب آوری را تضعیف کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: برخی تاب آوری را به معنای بازگشت به حالت اولیه قلمداد می‌کنند، اما در مکتب انقلابی تاب آوری به معنای فرصت سازی از تهدیدات است به نحوی که اگر بحرانی روی داد، نه‌تنها جامعه بتواند به نقطه ثبات بازگردد، بلکه بتواند به شرایطی بهتر از شرایط پیش از بحران دست پیدا کند.

وی تصریح کرد: زیرساخت شبکه برق به‌عنوان زیرساخت مادر همه زیر ساخت‌های حیاتی محسوب می‌شود که دارای بیشترین وابستگی متقابل با سایر زیرساخت‌های عمومی و حیاتی است. از همین رو حمله به شبکه برق به عنوان راهبرد فلج سازی با هدف قرار دادن شبکه و عناصر مهم آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه زیرساخت هرچه خدمات بیشتری ارائه دهد اهمیت آن بیشتر است، توضیح داد: در حمله به چنین زیرساخت‌هایی دو هدف دنبال می‌شود. نخست، حذف اولیه زیرساخت و دوم اثرثانویه. یعنی اثری که حذف این زیرساخت بر بقیه زیرساخت‌ها و ساختار می‌گذارد.

جلالی با اشاره به طیف مختلف تهدیدات پایه و مبنا برای برق آن‌ها را به تهدیدات نظامی، امنیتی و تروریستی، سایبری، الکترونیک، الکترومغناطیسی و گرافیتی تقسیم بندی کرد و گفت: نوعی دیگر از تهدیدات نیز به صورت غیرنظامی است که آن را در حوزه فناوری‌های نو شاهد هستیم.

وی توضیح داد: در حوزه فناوری‌های نو شاهد یک سری تهدیدات نهادینه شده در ذات فناوری هستیم. برای نمونه زمانی که فناوری‌های ما هوشمند می‌شود قابلیت‌هایی از جمله اقدام از راه دور و کنترل به دست می‌آورد که در عین کارایی، تهدیدزایی را نیز به دنبال دارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به راهبردهای مصون‌سازی سایبری در تاب‌آوری صنعت برق نیز توضیح داد: صنعت برق با یک حرکت سریع مواجه شد و با حوزه فناوری اطلاعات و سایبری پیوند پیدا کرده است. به طوری که اگر امروز بخواهیم تهدیدات صنعت برق را اولویت بندی کنیم، تهدید اول، تهدید سایبری است؛ بنابراین ملاحظات پدافند سایبری یا تاب آوری سایبری بسیار مهم است.

وی گفت: موازی بودن سیستم‌ها، ذخیره‌سازی موازی داده‌ها، معماری دفاعی چند لایه، استفاده از سامانه‌های بومی، امن و مصون، شبکه‌های امن، ایزوله و حیطه بندی شده، نیروی انسانی امین، بصیر و ماهر، نظارت، کنترل و بازرسی مداوم و حفاظت فیزیکی با مونیتورینگ تلویزیونی از دیگر راهبردهای پدافند سایبری در صنعت برق است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بالا