شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

هدف سفر وزیر نیرو به عراق/ گلایه بخش خصوصی از وزارت نیرو

تاریخ درج خبر: 18 خرداد ماه سال 1399

عضو هیات مدیره سندیکا گفت: درحالی با آمدن فصل تابستان، نیاز عراق به برق ایران افزایش خواهد یافت که هنوز بخشی ازمبلغ برق صادراتی ایران به عراق وصول نشده است.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی در پاسخ سوال خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص هدف سفر اخیر وزیر نیرو به عراق پاسخ داد: تاکنون بخش اعظم نیاز کشور عراق به برق از سوی ایران تامین شده است، این در حالی است که باتوجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا که سیستم مالی کشورمان را هدف قرار گرفته، بازگرداندن پول برق صادراتی از سوی عراق بعضا با مشکل مواجه می شود.

حمیدرضا صالحی در ادامه افزود: از این رو ضروری است که وزیر نیرو برای رایزنی‌ها در خصوص نحوه بازگرداندن پول برق صادراتی به عراق به این کشور سفر داشته باشد که احتمالا این سفر نیز در راستای هدف دستیابی به تسهیل پرداخت پول از سوی عراق است.

وی همچنین با اشاره به شرایط پس از جنگ عراق و نیاز این کشور به بازسازی زیرساخت ها گفت: همانطور که می دانید بخش اعظمی از شبکه انتقال و توزیع برق عراق در سال های گذشته ودر خلال جنگ آسب دیده که همین موضوع نیز سبب تلفات شدید برق می شود. ازاین رو به نظر می رسد در حال حاضر عراق بستر بسیار مناسبی برای حضور ایران در زمینه ارائه خدمات فنی و مهندسی در حوزه صنعت برق است چراکه مادر حال حاضر از صفر تا صد دانش این صنعت را در کشور داریم و می‌توانیم مستشار مناسبی در این حوزه برای عراق باشیم.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی در ادامه با ابراز گلایه‌مندی از وزارت نیرو در خصوص نادیده گرفتن توان بخش خصوصی در مشارکت برای حضور در صنعت برق عراق گفت: باید قبول کنیم که بخش خصوصی برق در کشورمان بسیار فعال وبا دانش علمی بالایی در عرصه تولید برق فعالیت می کنند که می توانند بازوی قدرتمند وزارت نیرو در گفتمان‌های اقتصادی و صنعتی با سران عراقی باشند. از این رو بخش خصوصی توقع دارد که این توانمندی از سوی وزارت نیرو بکار برده شود.

وی در پایان با ارئه پیشنهادی در خصوص حضور همه جانبه در عراق گفت: در حال حاضر عراق علاوه بر داشتن ضعف در حوزه منهدسی و صنعتی، در زمینه سرمایه‌گذاری نیز با مشکل مواجه است. از سوی دیگر باتوجه به بلوکه شدن بخشی از پول صادراتی ایران در این کشور به دلیل تحریم‌ها، پیشنهاد می‌شود از این پول که هم اکنون در نزد بانک مرکزی عراق قرار دارد، بعنوان فاینانس پروژه‌های صنعتی ایران در عراق استفاد شود تا پس از بهبود شرایط انتقال پول، اصل مبلغ به همراه سود حاصل از سرمایه‌گذاری به کشور بازگردد.

بالا