شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

راهکاری برای عدم خاموشی برق

تاریخ درج خبر: 19 خرداد ماه سال 1399

با شروع فصل گرما و افزایش مصرف برق احتمال خاموشی کشور افزایش می‌یابد، برای رهایی از این مسئله همواره اعلام شده مشترکان به مدیریت مصرف توجه داشته باشند تا بتوانیم تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.

در بسیاری از ساعات روز با وجود اینکه می‌توان از نور طبیعی خورشید برای تامین روشنایی مورد نیاز منازل و یا ادارت استفاده کرد، اما عملا شاهد انجام این اقدام نیستیم و این در حالی است که نقش مهمی در کاهش مصرف برق خواهد داشت.

در زمینه استفاده از سیستم‌های سرمایشی نیز که بخش اعظمی از پیک مصرف برق را به خود اختصاص داده اند، می‌توانیم با تنظیم دمای کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و یا استفاده از دور کند کولرهای آبی شاهد کاهش محسوس مصرف برق مشترکان باشیم.

وج مصرف برق کشور هر ساله بین اول تیر تا پانزدهم مرداد رخ می‌دهد؛ بر همین اساس لازم است مشترکان در ساعات اوج بار (۱۳ تا ۱۷) این مقطع از سال مصرف بهینه را در دستور کار قرار داده و استفاده از وسایل پرمصرف مانند لباس شویی، اتو و... را به ساعات کم مصرفی منتقل کنند. از میان ۶۰ هزار مگاوات پیک مصرف برق کشور حدود چهار تا ۵۰۰۰ مگاوات از این رقم صرفا برای ۱۰ تا ۲۰ روز از سال و آن هم بین ساعت ۱۳ تا ۱۷ مورد نیاز است که برای تامین انرژی مورد نیاز این بخش باید هر ساله سرمایه‌گذاری قابل توجهی صورت بگیرد. برای هر ۱۰۰۰ مگاوات تولید برق حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است که این رقم صرفا برای بخش نیروگاهی در نظر گرفته شده و هزینه‌های مربوط به انتقال و شبکه‌های توزیع در آن لحاظ نشده است.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر به مسئله افزایش تعرفه برق مشترکان اشاره کرد و گفت: تعرفه تمامی مشترکان حدود هفت درصد افزایش پیدا کرده است که مشترکان در صورت رعایت الگو و کاهش مصرف برق نسبت به سال گذشته مشمول تخفیف خواهند شد؛ به طوری که در سال ۹۸ حدود ۱۰۶ میلیارد تومان برای مشترکان خانگی و بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان برای مشترکان صنعتی، کشاورزی و... پاداش خوش مصرفی تعلق گرفته بود. رخشانی مهر با تاکید بر اینکه مشترکان پرمصرف مشمول افزایش ۱۶ درصدی تعرفه برق خواهند شد، گفت: در سال گذشته حدود ۸۶ درصد مردم الگوی مصرف را رعایت کرده بودند که این رقم در مقایسه با آمار ۷۹ درصدی سال ۹۷ رشد قابل توجهی داشته است.

بالا