شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

چگونه پاداش خوش مصرفی بگیریم؟

تاریخ درج خبر: 31 خرداد ماه سال 1399

افزایش مصرف برق و احتمال وقوع خاموشی وزارت نیرو را وادار کرده تا برای گذر از این شرایط به مشترکان پاداش خوش مصرفی بدهد که دریافت آن چندان دشوار نیست و تقریبا تمام مشترکان می‌توانند از این پاداش بهره‌مند شوند.

به‌گزارش برق نیوز، مشترکان خوش‌مصرف می‌توانند با مدیریت مصرف قبوض برق خود را رایگان کنند، اما طبق گفته اعلام توانیر، دو شرط برای اهدا پاداش در نظر گرفته شده است؛ یکی اینکه مشترک باید زیر الگوی مصرف منطقه خودش مصرف کند و نسبت به سال قبل کاهش مصرف داشته باشد. نحوه محاسبه هم بدین گونه است که کاهش مصرف ضرب در اولین پله منطقه محاسبه می‌شود. به طور مثال اگر ۶۰ تومان قیمت پله اول منطقه ۱ در نظر گرفته شود این عدد ضرب در میزان کاهش مصرف در دوره مشابه شده و میزان پاداش به دست می‌آید.

اگر مشترک ۱۰ درصد میزان مصرف خود را کاهش دهد، صورت حساب آن شخص حدود ۲۰ درصد کاهش می‌یابد، تعرفه‌های برق به صورت پلکانی محاسبه می‌شود و هرچه میزان مصرف افزایش یابد میزان تعرفه نیز به صورت پلکانی افزایش می‌یابد. به طور مثال اگر از ۲۰۰ کیلووات ساعت میزان مصرف مشترک به ۳۰۰ کیلووات ساعت افزایش یابد ۱۰۰ کیلوات بعدی دو برابر قیمت محاسبه می‌شود، اما اگر مشترک میزان مصرف خود را کاهش دهد شامل پاداش خواهد شد.

در واقع این کاهش مصرف موجب می‌شود که اگر صورت حساب ۱۰ درصد کاهش یابد حدود ۲۰ درصد از هزینه کاسته شود، یعنی اگر ۲۰ درصد میزان مصرف کاهش یابد ۴۰ درصد از پرداختی مشترک کاسته خواهد شد. اگر یک مشتری ۲۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کند مصرف خود را به ۱۰۰ کیووات برساند در این شرایط قبض برق این مشترک رایگان خواهد شد.

اما راهکار‌های عملی و قابل دسترس کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق و دریافت پاداش ۲۰ درصدی چیست؟ استفاده از پنکه یکی از راهکار‌ها است. کولر در منزل جای ثابت نصب شده دارد که با روشن کردن آن کل خانه خنک می‌شود. اما گاهی اوقات که در گوشه‌ای از منزل نشسته ایدو تلویزیون می‌بینید یا کتاب می‌خوانید، پنکه راهکار خوبی برای خنک کردن یک بخش ازخانه است. مصرف کمی هم دارد. پنکه ۸۰وات، کولر آبی ۶۰۰ وات و کولر گازی ۲۴۰۰وات برق مصرف می‌کند.

مطابق با آمار رسمی شرکت توانیر، از ۲۹ میلیون مشترک ۲۴ میلیون رعایت الگو مصرف کردند و از این ۲۴ میلیون هشت میلیون علاوه بر اینکه زیر الگو مصرف کردند مصرف‌شان نسبت به دوره مشابه قبل نیز کمتر بود که به این دسته از مشترکان ۱۰۶ میلیارد تومان پاداش تعلق گرفت.

بالا