شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

برنامه صنعت برق برای احداث ۴۵۰۰ مگاوات واحد بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی/ سالانه ۷ میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود

تاریخ درج خبر: 13 شهريور ماه سال 1402

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی ناترازی انرژی را مهم‌ترین مسئله زیربنای کشور دانست و گفت: بالغ بر چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات واحد بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی در اولویت ساخت هستند که با احداث این واحدها سالانه هفت میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود.

محمد رمضانی در جریان بازدید از نیروگاه شهید رجایی قزوین با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و جبران ناترازی میان تولید و مصرف برق در کشور، افزود: در مدت زمان فعالیت دولت سیزدهم ۳۹ واحد نیروگاه حرارتی به شبکه برق کشور متصل شده است که از این میان ۱۳ واحد مربوط به احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه شرکت برق حرارتی با جدیت پیگیر تبدیل واحدهای گازی به سیکل‌ترکیبی است، ادامه داد: تنها از محل راه‌اندازی ۱۳ واحد بخار یاد شده، سالانه سه میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد.

رمضانی خواستار حمایت همه جانبه دولت و به ویژه صندوق توسعه ملی برای احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی شد و افزود: در حال حاضر برنامه احداث و بهره‌برداری از دو هزار و ۵۶۰ مگاوات واحد بخار در بخش خصوصی و یک‌هزار و ۹۲۰ مگاوات نیز در بخش دولتی در دستور کار قرار گرفته است که با راه‌اندازی این واحدها سالانه هفت میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود.

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی اضافه کرد: نیروگاه‌های حرارتی هر ساله در فصل زمستان به دلیل مشکلات سوخت کشور با کمبود گاز مواجه می‌شوند؛ از این رو برنامه اصلی خود را بر روی تبدیل واحدهای گازی به سیکل‌ترکیبی و صرفه‌جویی سوخت مصرفی واحدهای بخاری متمرکز کرده‌ایم.

رمضانی در پایان گفت: عبور از تداوم خاموشی‌های برق در بخش خانگی طی سال‌های گذشته، قطعا مرهون تلاش شبانه‌روزی کارکنان صنعت برق، همکاری صنایع، حمایت و همیاری وزارت نفت و همچنین همدلی و بهینه مصرف کردن برق توسط مشترکان خانگی است.

بالا