شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

رکورد مصرف برق می‌شکند؟

تاریخ درج خبر: 6 مرداد ماه سال 1399

بررسی نقشه‌های هواشناسی نشانگر آن است که در هفته جاری، دمای هوا روندی صعودی دارد به‌طوری که در برخی نقاط دما از ۵۰ درجه نیز بالاتر خواهد رفت که همین موضوع احتمال افزایشی شدن مصرف برق را بیشتر و در کنار آن ضرورت توجه به راهکار‌های مدیریت مصرف برق را بیش از پیش نشان می‌دهد.

نگاهی به روند مصرف برق در کشور نیز حاکی از آن است که از هفته گذشته تاکنون پیک مصرف برق چندین بار از ۵۸ هزار مگاوات عبور کرده و حتی روز (شنبه ۴ مرداد) که نسبت به دو روز آینده دمای پایین‌تری داشت، پیک مصرف برق به ۵۸ هزار و ۱۶۲ مگاوات رسید.

مجموع این ارقام بیانگر آن است که در هفته جاری استفاده از وسایل سرمایشی باز هم بیشتر خواهد شد که همین امر مصرف برق را افزایش خواهد داد؛ روندی که با توجه به گرمای پیش رو و احتمال تداوم آن، می‌تواند مصرف را از توان تولیدی نیروگاه‌ها بیشتر کرده و خطرات احتمالی در شبکه را افزایش دهد.

بر اساس این گزارش، در این شرایط هرکدام از مشترکان برق می‌توانند با به‌کار بستن راهکار‌های ساده‌ای، چون تنظیم درجه کولر‌های گازی روی عدد ۲۴ و استفاده از دور کند کولر‌های آبی، در پایدار نگه داشتن شبکه برق و جلوگیری از مشکلات احتمالی در شبکه سهم بسزایی داشته باشند. علاوه بر این با اجرای این راهکار‌ها می‌توانند در کاهش مصرف برق و پایین آمدن مبلغ قبض پرداختی خود نیز کاهش محسوسی را مشاهده نمایند.

در عین حال استفاده نکردن از وسایل برقی پر مصرف مانند اتو، لباسشویی، جارو برقی و... در ساعت‌های گرم روز (۱۳ تا ۱۷) نیز می‌تواند در رسیدن به اهداف مذکور، کمک شایانی کند.

بالا