شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

شیوه‌های نوین مدیریت خاموشی‌ها در وزارت نیرو/ همه مان فدای لوح تقدیر‌های وزیر نیرو

تاریخ درج خبر: 14 مرداد ماه سال 1399

وزیر نیرو می‌گوید هرکس برقش قطع شد با دفتر من تماس بگیرد. قبلا هم بسیج مهندسین روزانه ۱۰۰۰ مگاوات با پیامک حالا خاموش کن مدیریت کرده است. صنعت برق از پرداختن به وظایف اصلی خود منحرف شده و بجای مدیریت اصولی شبکه دست به دامن ترفند‌هایی شده است که همه می‌دانیم آبی از آن برای مملکت گرم نمی‌شود. لو دادن ماینرها، پیامک حالا خاموش کن، خاموشی اجباری به صنایع، قطعی برق زیرپوستی در شهرستان ها، افت فرکانس، مانور خاموش کردن کولر‌های ادارات آب و برق، اگر قطع شده زنگ بزن دفتر من و... از نمونه‌های بارز مدیریت مصرف و خاموشی وزارت نیرو است.

هفته قبل‌تر از پویش به وقت روشنایی بسیج مهندسین مطلبی منتشر شد که یادداشتی بر آن نوشتم، ولی به دلایلی آنروز منتشر نکردیم. پویشی که روزانه برای این ارگان ۳۰۰ میلیون تومان درآمد دارد. بسیج مهندسان منتظرند تا پیامک داده و بگویند حالا خاموش کن و اون فرد هم ۱۵ دقیقه خاموش کند. دست بردارید از این طرح‌های شوآف گونه و بی فایده. چطور شما اندازه می‌گیرید که واقعا روزانه ۱۰۰۰ مگاوات کم کرده اید و از کجا میفهمید که این کاهش بار اصلا توسط شما انجام شده است؟

شما چطور توانسته اید به دو میلیون نفر به طریقی که گفته اید در این مدت کمی که این ایده خلق شده، آموزش دهید و با فرض اینکه همه آن‌ها کولر گازی داشته باشند (مصرف کولر آبی‌ها خیلی کمتر است چه رسد به دیگر وسایل در دسترس) از کجا میدانید مصرف هر کولرشان ۲ کیلووات است؟ از کجا میفهمید آن دو میلیون نفر به تعهد خود عمل کرده اند و حداقل ۱۵ دقیقه خاموشی را رعایت می‌کنند؟ اصلا از کجا حدس میزنید پیامکی که ارسال شده به همه رسیده و آن فرد هم درجا فرصت انجام آنرا داشته است؟

قطع و وصل کولر با جریان راه اندازی بالا چه بلایی سر شبکه و خود کولر‌ها میاورد و چقدر هارمونیک به شبکه تزریق کرده و موجب سوختن تجهیزات برقی مردم می‌شود؟! چرا این بسیجیان تا حالا مدیریت مصرف نکرده اند؟ اصلا بسیج مهندسین چرا بانک پیامکی اش را در اختیار توانیر قرار نمی‌دهد تا به آن‌ها پیامک دهد؟ اگر شما بگویید، خاموش می‌کنند، ولی توانیر بگوید خاموش نمی‌کنند؟

یادش بخیر زمانی احمدی نژاد در پاسخ به گرانی‌ها گفت بیایید از سرکوچه ما گوجه بخرید. حالا هم وزیر نیرو می‌گوید هرکس برقش قطع شد با دفتر من تماس بگیرد. اگر راست می‌گویید چند صد شماره و اپراتور بگذارید تا میلیون‌ها مشترکی که در این هفته‌ها با خاموشی مواجهه شده اند با شما تماس بگیرند و شما هم اگر وزیر مملکت هستید و برای حرف خود ارزش قائلید به آن‌ها پاسخ دهید.

صنعت برق از پرداختن به وظایف اصلی خود منحرف شده و بجای مدیریت اصولی شبکه دست به دامن ترفند‌هایی شده است که همه می‌دانیم آبی از آن برای مملکت گرم نمی‌شود. این روز‌ها همه باید به عبور موفق از پیک کمک کنیم، ولی این نباید بهانه‌ای باشد برای نهادینه شدن فرآیند‌های غلط مدیریت مصرف و پاسخگویی بار. اگر سختتون نیست گوگل کنید demand response تا به صد‌ها و هزاران مقاله و روش اصولی در پیک سایی و مدیریت تقاضا دست یابید.

وقتی رشد اقتصادی مملکت منفی است و کرونا بخش قابل توجهی از کسب و کار‌ها و مدارس و دانشگاه‌ها و ... را تعطیل کرده، وقتی متوسط دمای هوا نسبت به سال‌های قبل کمتر بوده و... با وجود چند هزار مگاوات خاموشی اجباری و اختیاری در تابستان، باید بپذیریم بیش از ده هزار مگاوات کمبود تولید داریم و باید برایش برنامه ریزی کرد. نیاز به تامین بودجه و اصلاح اقتصاد فشل صنعت برق است.

متاسفانه هیچ صدایی از مقامات ارشد صنعت برق و وزارت نیرو در نمی‌آید که اوضاع اسفناک این صنعت را هشدار دهند و روز به روز، گپ درآمدی و هزینه‌های بخش برق بزرگتر میشود. بگذریم، همه مان فدای لوح تقدیر‌های وزیر نیرو. سر وزیر خوش و میز مدیرانمان مستدام

بالا