شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

بررسی تعرفه خرید تضمینی برق تجدیدپذیر‌ها با دستور وزیر نیرو

تاریخ درج خبر: 22 مرداد ماه سال 1399

عضو سندیکای صنعت برق از بررسی تعرفه خرید تضمینی برق با دستور وزیر نیرو خبر داد و گفت: خوشبختانه وزیر نیرو در خصوص به روز رسانی قانون دستور مثبت داده که امیدواریم هرچه زودتر تعرفه شناور مشخص شود تا از فرصت‌های بخش خصوصی در این زمینه استفاده شود.

کریم کبیری با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۹۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد، اظهار داشت: ایران پتانسیل قابل توجهی در زمینه تولید برق از انرژی بادی، خورشیدی، زیست توده، برق آبی و زمین گرمایی دارد.

وی افزود: در زمینه انرژی بادی حداقل پتانسیل تولید ۶۰ هزار مگاوات برق را دارا هستیم و در زمینه انرژی خورشیدی نیز ۳۰۰ هزار مگاوات ظرفیت در کشور وجود دارد. در عین حال ظرفیت بالایی در زمینه تولید برق از نیروگاه‌های برق آبی کوچک قابل نصب بر روی سد‌های خاکی و رودخانه‌ها وجود دارد و می‌توان حدود ۱۵ هزار مگاوات انرژی از این طریق تولید کرد.

کبیری با اشاره به ظرفیت اسمی ۸۷ هزار مگاواتی نیروگاه‌های کشور، افزود: حدود یک درصد این رقم از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود.

عضو سندیکای صنعت برق با تاکید بر اهمیت ثبات قوانین و تطبیق سریع آن با شرایط اقتصادی کشور، اظهار داشت: تعرفه خرید تضمینی برق که قبلاً از سوی وزارت نیرو مشخص شده بود، یک تعرفه ثابت بود که حالا باید بر اساس تغییرات نرخ ارز و تورم مورد بازنگری قرار گیرد که در این خصوص مکاتباتی را با وزارت نیرو انجام داده ایم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه وزیر نیرو در خصوص به روز رسانی قانون دستور مثبت داده که امیدواریم هرچه زودتر تعرفه شناور مشخص شود تا از فرصت‌های بخش خصوصی در این زمینه استفاده شود.

بالا