شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

اردکانیان: "ناسازگاری علاقه‌ها" منشا هر گونه فساد اداری است

تاریخ درج خبر: 17 شهريور ماه سال 1399

وزیر نیرو گفت: آب و برق از نظر دستگاه‌های نظارتی جزو سالم‌ترین‌ها هستند اگر به نقطه‌ای رسیدیم که ناسالمی در سازمان ما بروز کرد یعنی از داستان ناسازگاری علاقه‌ها رد شدیم. این برای زمانی است که می‌خواهیم پیشگیری کنیم و مدیران شایسته خود را در معرض و موقعیت لرزیدن و انحراف قرارشان ندهیم و قرار نگیرند؛ این یک روش پیشگیرانه است و این، سیستم را ایمن سازی می‌کند.

«رضا اردکانیان» روز یکشنبه در نشستی با عنوان «تعارض منافع در صنعت آب و برق» که با حضور مدیران عامل شرکت‌های مادر تخصصی صنعت آب و برق و ارتباط ویدئو کنفرانسی با مدیران عامل شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو در سطح کشور برگزار شد، افزود: بروز تعارض و تضاد بین منافع و علایق فردی و سازمانی شرایطی است که در هر سطحی از وزیر تا کارشناس یک مجموعه امکان ظهور دارد و در این زمینه معنی اصطلاح تعارض منافع کامل نیست، چرا که برخی اوقات از این موقعیت‌ها سوء استفاده‌ای انجام نمی‌شود به همین خاطر "ناسازگاری علاقه‌ها" می‌تواند واژه‌ای بجا و معادل ملموسی برای این موضوع باشد.

اردکانیان با تاکید بر اینکه ابدا" منظور من این نیست که در کشور و فرهنگ خودمان چنین مباحثی را نداریم، تصریح کرد: وقتی می‌گوییم تعارض منافع، از منفعت یک تلقی داریم که به واسطه آن خیلی از موقعیت‌ها که «ناسازگاری علاقه‌ها» است بگوییم تعارض منافع نداریم و استفاده‌ای نمی‌کنیم. تضاد، به معنی مغایرت و تعارض در معنای ناسازگاری است و این دو یکی نیست.

اردکانیان گفت: دفتر امور مجامع ما هم این را مونیتور و به مجمع گزارش می‌کند و اگر لازم باشد به عنوان شاخص عملکرد مدیران انجام می‌دهیم. می‌شود از مواردی که همه روی آن اتفاق نظر داریم که باید جلوی آن‌ها را گرفت شروع کنیم و نقش پیشگیرانه آن در سالم کردن و سالم نگه داشتن محیط کار محقق کرد. وزیر نیرو همچنین با اشاره به تاکید دو هفته پیش رهبر معظم انقلاب در نشست هیات دولت در خصوص طرح‌های پویش هرهفته_الف_ب_ایران گفت: نفس اشاره به فعالیت همکاران در فرمایش معظم‌له موجب دلگرمی و افتخار است. وی افزود: درک همه ما هم از این اشاره آن است که بیش از پیش متعهد هستیم به این وعده امسال هم وفا کرده و با وجود همه محدودیت‌ها و چالش‌های پیش رو همه قدر این فرصت خدمت و دیده شدن آن را از منظر مردم و مقام معظم رهبری می‌دانیم و چنین فرصتی را از دست نخواهیم داد.

بالا