شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

راهکارهای ساده کاهش قبض برق/ چگونه در دسته کم‌مصرف‌ها باشیم

تاریخ درج خبر: 19 شهريور ماه سال 1399

راهکارهای ساده کاهش قبض برق/ چگونه در دسته کم‌مصرف‌ها باشیم

سخنگوی صنعت برق، یک کیلووات ساعت برق را معادل انرژی مورد نیاز برای 270 بار شارژ گوشی همراه عنوان کرد که بخش خانگی برای مصرف آن 80 تومان می‌پردازد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مصطفی رجبی مشهدی" در گفت و گو با رادیو اقتصاد، مهمترین مسئله برای اصلاح مصرف برق را شناخت واحد میزان مصرف یا همان کیلووات ساعت عنوان کرد و گفت: انرژي برق نسبت به انواع دیگر حامل‌های انرژی که بشر روزانه با آنها سروکار دارد ارزشمندتر بوده و طیف وسیعی از نیازهای بشر به انرژی را برطرف می‌سازد.

وی اظهار داشت: شناخت مردم از ارزش هر واحد انرژی مصرفی می‌تواند حساسیت آنها را به مصرف برق و اصلاح این انرژی ارزشمند بالا ببرد و لازم است بدانیم هر کیلووات ساعت برق که مشترکان خانگی حدود 80 تومان برای آن می‌پردازند برابر با 270 بار شارژ گوشی تلفن همراه است و با 100 ساعت استفاده از یک لامپ 10 وات برابری می‌کند.

وی یادآور شد: به ازای هر متر مکعب سوخت گاز یا سوخت معادل گازوئیل 3 تا 4 کیلووات ساعت برق و حدود 700 گرم آلاینده زیست محیطی در کشور تولید می‌شود. معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر، یکی از راهکارهای اساسی اصلاح مصرف برق را توجه به رده انرژی لوازم برقی و انتخاب لوازم برقی با رتبه انرژی بالاتر مانند رتبه A و A+ ذکر کرد که علاوه بر طول عمر بالای این نوع لوازم، هزینه برق مصرفی را نیز طی سال‌های متمادی کاهش می‌دهد.

وی استفاده درست و به موقع از وسایل برقی را از دیگر راهکارها عنوان کرد که به عنوان مثال فاصله یخچال از دیوار باید حداقل 15 سانتی متر باشد و کولرهای آبی روی دور کند و درجه برودت کولرهای گازی روی عدد 24 تنظیم شود همچنین استفاده از لوازم برقی پرمصرف مانند ماشینهای لباسشویی و ظرفشویی ،اتو و جاروبرقی به ساعات کم باری که تعرفه برق پایین تری دارد، منتقل شود. رجبی‌مشهدی در خصوص قبوض الکترونیکی برق یادآور شد: با حذف قبوض کاغذی مردم همچنان می‌توانند اطلاعات برق مصرفی خود را از طریق لینک گوشی همراه هوشمند یا از طریق سایت شرکتهای توزیع مشاهده کنند و مشترکان روستایی که به اینترنت دسترسی ندارند نیز می توانند با مراجعه به دفاتر روستایی از اطلاعات کامل قبض برق خود مطلع شوند.

بالا