شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

طرح برق رایگان برای استان‌های مختلف ناعادلانه است

تاریخ درج خبر: 24 شهريور ماه سال 1399

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: ما در کمیسیون انرژی چند پرسش جدی داریم؛ اول اینکه، تامین مالی این طرح با توجه به بدهکاری وزارت نیرو به ارگان‌های مختلف از چه منبعی تامین می‌شود؟ دوم، با اجرای آن، بدهکاری وزارت نیرو افزایش پیدا خواهد کرد؟ سوم، دولت پس از اجرای طرح برق رایگان توان جبران درآمد حاصله از پرداخت قبوض را دارد؟ چهارم، این طرح چه دستاورد‌هایی برای دولت و مردم دارد و همچنین مشترکان پرمصرف با افزایش قیمت در پرداخت قبوض خود مواجه هستند یا خیر؟

هچنین با توجه به هزینه‌های سنگین نیروگاه‌سازی و استفاده از برق تولیدی آن تنها در زمان محدود در سال به نظر می‌رسد که این طرح نه تنها منفعت اقتصادی به‌دنبال دارد، بلکه با ایجاد یک فرهنگ‌سازی موجب ارتقای کشور نیز خواهد شد.

هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم گفت: وقتی رییس‌جمهور خبر ارائه برق رایگان به خانواده‌های کم‌مصرف را داد ما در کمیسیون انرژی مجلس از موضوع بی‌اطلاع بودیم، یعنی بحث و بررسی در این خصوص بین همکاران ما نشده بود.

بیگی‌نژاد اظهار داشت: شنیده‌ها حاکی از این است که وزارت نیرو با رایگان‌کردن برق برای مشترکان کم‌مصرف به دنبال دعوت مردم به مصرف کمتر برق است. وزارت نیرو گفته است، با اجرای این طرح، صرفه‌جویی در مصرف برق اتفاق می‌افتد و درآمد حاصل از طرح برق رایگان بیشتر از درآمد‌های وزارت نیرو در بحث پرداخت قبوض از سوی مردم خواهد شد و از طرفی دیگر با توجه به یارانه‌ای که دولت در بحث برق به مردم اختصاص داده است با وجود این طرح امکان کم‌کردن یارانه برق وجود دارد، اما باید منتظر باشیم تا حرف‌های اعضای وزارت نیرو را بشنویم و ببینیم واقعاً این نظرات با واقعیت‌ها مطابقت دارد یا نه؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: این طرح برای افراد کم‌درآمد و قشر ضعیف جامعه، طرح بسیار خوبی است، اما این نکته را باید افزود که سرانه مصرف برق در استان‌های مختلف ایران یکسان نیست. برای مثال استان‌های جنوبی با توجه به شرایط گرم آب‌وهوایی در فصل‌های تابستان محکوم‌به استفاده از کولر‌های گازی هستند که این نکته ناخودآگاه سرانه مصرف برق این استان‌ها را تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد و یکی از پرسش‌های ما از مسئولان وزارت نیرو همین موضوع است که چگونه مشترکان کم‌مصرف و پرمصرف را با توجه به این فاکتور‌ها شناسایی می‌کنند؟ وی در پایان خاطرنشان کرد: کم و کیف این طرح برای کمیسیون انرژی مجلس یازدهم و نمایندگان ابهامات فراوانی دارد که با برگزاری جلسات متعدد با وزارت نیرو این مسائل باید به‌طور کامل روشنگری شود و باید دید وزارت نیرو در طرح برق رایگان تجربه موفقی داشته است یا این طرح را در کل می‌توان به‌صورت عملیاتی انجام داد یا خیر؟

منبع خبر: سایت خبری شعار سال

بالا