شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

دولت بدهی خود به نیروگاه‌داران را به موقع پرداخت نمی‌کند

تاریخ درج خبر: 29 شهريور ماه سال 1399

رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق گفت: متاسفانه دولت اختلاف بین قیمت تمام شده تولید و قیمت فروش برق را به موقع به نیروگاه‌های خصوصی کشور پرداخت نمی‌کند و همین امر شرایط را برای تولید برق و نیروگاه‌های کشور دشوار ساخته است.

وی با اشاره به بازپرداخت وام‌های ارزی اخذ شده از صندوق توسعه ملی توسط نیروگاه‌ها گفت: در تاریخ ۲۲ مرداد، صندوق توسعه طی نامه‌ای به بانک‌های عامل اعلام کرد، اگر مبلغ وام‌های پرداخت شده بازنگردد، این مبلغ را از سپرده بانک‎ها نزد بانک مرکزی کسر می‌کند، همین امر شرایط را برای اعمال فشار به نیروگاه‌های برق دشوار ساخت.

*بدهی به صندوق توسعه ملی، نیروگاه‌داران را تهدید می‌کند

وحدتی، در تشریح معضلات به وجود آمده برای نیروگاه‌ها به واسطه اخذ وام از صندوق توسعه ملی گفت: متاسفانه امکان پرداخت بدهی نیروگاه‌ها به صندوق توسعه ملی به وسیله ابزار تهاتر وجود ندارد و همین امر شرایط را برای نیروگاه‌داران دشوار کرده است.

رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق با انتقاد از قیمت کم برق در بخش صنعتی گفت: اگر دولت قادر به پرداخت بدهی نیروگاه‌داران نیست چرا هزینه برق به خصوص موارد مرتبط با صنعت را به نرخ کم دریافت می‌کند.

*قیمت برق صنایع افزایش یابد

وحدتی ضمن اشاره به اینکه صنعت برق نیز یک صنعت نیازمند حمایت است، تاکید کرد: چرا صنایعی نظیر پتروشیمی‌ها که کل محصولات تولیدی خود را صادر می‌کنند باید از قیمت کم برق استفاده کنند.

این مقام صنفی در بیان این نکته که اگر وزارت نیرو و دستگاه دولت توان پرداخت پول نیروگاه‌داران را دارد نسبت به ارائه تخفیف در هزینه برق اقدام کند، گفت: در سال‌های گذشته وزارت صنعت با مسئله افزایش قیمت برق بخش صنعت موافقت کرده بود، اما این اتفاق با مخالف دولت مواجه شد در حالیکه ضرر این تصمیم متوجه نیروگاه‌داران است.

بالا