شرکت توسعه برق و انرژی سپهر(سهامی عام)

قبل از واگذاری نیروگاه امنیت شغلی ما تضمین شود

تاریخ درج خبر: 14 مهر ماه سال 1399

به گزارش برق نیوز، حدود هزار و ۶۰۰ کارگر در نیروگاه رامین اهواز مشغول کارند که از این تعداد ۹۵۰ نفر پیمانکاری و مابقی رسمی‌اند. کارگران پیمانکاری به دلیل نداشتن امنیت شغلی با تصمیم مدیران این مجموعه نیروگاهی برای واگذاری سهام آن به بخش خصوصی مخالفت می‌کنند.

کارگران این واحد نیروگاهی گفتند: قرار است به زودی ۴۹ درصد از سهام نیروگاه رامین در بورس عرضه شود. درخواست ما این است که مسئولان قبل از واگذاری، امنیت شغلی کارگران پیمانکاری را با تبدیل وضعیت استخدامی کارگران پیمانی مشخص کنند.

آن‌ها با بیان اینکه تعداد کارگران پیمانکاری بیش از همکاران رسمی است و قطعاً بعد از فروش سهام نیروگاه، امنیت شغلی آن‌ها به خطر می‌افتد، در ادامه افزودند: کارگران پیمانی برخلاف همکاران رسمی و قرارداد مستقیم مجموعه نیروگاه رامین از تسهیلاتی، چون وام، اضافه‌کاری، پاداش و کارانه، بن و سایر خدمات عرفی محروم هستند.

این کارگران با بیان اینکه اگر طبق ابلاغیه سال ۹۴ وزارت نیرو همه کارگران پیمانکاری با تبدیل وضعیت رسمی شوند، امنیت نیروی‌های پیمانکاری تامین می‌شود و بخش خصوصی که قرار است مالک ۴۹ درصد از سهام نیروگاه بشود امکان تعدیل نیروی کار پیمانکاری را نخواهد داشت.

آن‌ها افزودند: به ما گفته‌اند در مرحله اول ۱۶۲ نفر رسمی می‌شوند و سپس آزمون دیگری برگزار می‌شود تا چند نفر دیگر را رسمی کنند و مابقی را در اردیبهشت ۱۴۰۰ از طریق آزمون رسمی می‌کنند. در حال حاضر جای ۴۶۵ نفر در چارت سازمانی نیروگاه رامین خالی است که این تعداد را می‌توانند رسمی کنند.

به گفته کارگران نیروگاه رامین، فاصله دریافتی یک کارگر پیمانی با یک کارگر رسمی که هر دو در یک محل و کارگاه کار می‌کنند؛ چند میلیون تومان است. این درحالیست که سایر کارگران پیمانی با عناوین شغلی و سوابق مختلف کاری کمترین دریافتی را در بین دیگر کارگران دارند.

کارگران با تاکید بر پیگیری مسئولان استانی درمورد تبدیل وضعیت کارگران پیمانکاری نیروگاه رامین گفتند: امیدوار هستیم همچنان با حمایت مسئولان به ویژه وزارت نیرو، مشکلات این قطب تولیدکننده برق در خوزستان برطرف شده و سطح تولید افزایش پیدا کند.

بالا